Neden İyot’a ihtiyaç duyarız? İçeriğinde bolca iyot olan yiyecekler ifşa oldu

Ne yiyeceğinizi planlarken genelde antioksidanlar ve vitaminler gibi şeylere odaklanırız. Bu da iyot gibi temel besin maddelerinin akla bile gelmediği anlamına gelir. Oysa iyotun genel sağlığınızda önemli bir rolü vardır. Tiroidiniz tarafından metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan hormonları üretmek için kullanılan iyotun vücutta eksikliği de fazlası da zarar.

Çok fazla veya çok az iyot tüketmekle ilişkilendirilebilecek sağlık sorunları vardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri, iyota bağlı tıbbi sorunlardan birinin gelişmesini önlemenize yardımcı olmak için iyot alımınızı günde 1.100 mikrogramın altında tutmanızı öneriyor. Vücutta iyot eksikliği ve fazlalığı şu hastalıklara neden oluyor:

1- Guatr

Guatr, boynunuzdaki tiroid bezinin iltihaplanmasıdır; boğazınıza baskı uygulayabilir ve nefes alma veya yutma güçlüğüne neden olabilir.

2-Hipotiroidizm

Hipotiroidizm veya az aktif tiroid bezi, iyot eksikliğinden kaynaklanan diğer bir yaygın sorundur ve kilo alımına, soğuğa karşı duyarlılığa, halsizliğe veya yorgunluğa yol açabilir.

3- Hipertiroidizm

Hipertiroidizm, hipotiroidizmin tam tersidir: Aşırı aktif bir tiroid bezidir ve kilo kaybına ve titremeye neden olabilir.

Vücuduma iyotu nasıl alırım ve bu aşamada ne yapmam gerekiyor diye merak ediyorsanız işte iyot içeriği yüksek gıdalar. İyotlu tuz, deni yosunu, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir