Kovboy filmlerinde “kötü adamlar” olarak tanıtılan Sioux (Siyu) Kabilesi, Güney Dakota’nın Cumhuriyetçi Valisi Kristi Noem’in kendi topraklarına ayak basmasını yasakladı.

PD Özel

PANDEMİDE İLİŞKİLER BOZULMUŞTU

Covid 19 salgını esnasında kendi topraklarını salgından korumak üzere otoyollarda kontrol noktaları kuran Sioux Kızılderilileri Güney Dakota Valisi Kristi Noem tarafından uyarılmıştı. Noem, eyalet yönetiminin Kızılderili Bölgesi’ne gerekli yasal müdahaleleri yapmaktan geri kalmayacağını söylemişti. Sioux Kabilesi Reisi Harold Fraiser ise bunun kendilerine 1868’de yapılan bir anlaşma ile verilmiş yasal bir hak olduğunu ve halklarının sağlığını korumak için her türlü tedbiri almaya devam edecekleri şeklinde karşılık vermişti.

VALİ’NİN GÖÇMEN KRİZİNDE TEXAS’I DESTEKLEMESİ SORUN OLDU

Bugünkü krizin nedeni ise Cumhuriyetçi vali Noem’in Meksika sınırındaki göçmen akınını durdurmak üzere Teksas’ı desteklemeye karar vermesi oldu. Sioux Kabilesi bir açıklama yaparak, Vali Noem’in göçmen karşıtı tavrı nedeniyle Sioux bölgesine girişini yasakladı.

“HAYALET DANSI” SUÇ ÖRGÜTÜ NİTELEMESİ SİYULARI KIZDIRDI

Bölgelerinde bir kartelleşme ve organize suç sorunu olduğunu kabul eden Sioux Reisi Frank Star Comes Out (Frank Görünen Yıldız), Vali Noem’in bu suç örgütünü “Hayalet Dansçılar” olarak adlandırmasının tarihe kötü bir atıf olduğunu ve bunun asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Hayalet Dansı” geçmişi tarihe dayanan genel bir kanıya göre Kızılderili saldırganlığını temsil ediyor.
Kızılderililer ABD’de kendilerine ayrılan topraklarda otonom yönetim kurabiliyor. Burada her türlü yasal düzenlemeyi yapabiliyorlar. Kristi Noem 2018 yılında Temsilciler Meclisi üyesi iken eyaletlerin kolluk ve yargı yetkilerini Kızılderili Otonom Bölgesi’ni de kapsayacak şekilde genişletmek üzere kanun teklifi vermiş ve ülkede yaşayan Kızılderililerin tepkisini çekmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir