İddia: Telegram hesaplarında “onaylı” hesaplar uyuşturucu satıyor; insan tacirleri çocuk pazarlıyor

Bazı sosyal medya platformlarında silah, uyuşturucu ve insan ticareti reklamlarının açıkça yapılması dikkat çekti. İnsan tacirlerinin Sudanlı bir çocuğun fotoğrafıyla 5 ile 7 bin dolar arasında sattığı görüldü.

Bazı Telegram gruplarında Türkiye’nin dört bir yanından uyuşturucu satıcıları, ellerinde bulunan yasa dışı maddeleri pazarlarken, “ücretsiz kargo” ve “indirim” açıklamalarıyla müşteri bulmaya çalışıyor.

28 binin üzerinde üyesi bulunan bir Telegram hesabında ot, uyarıcı hap ve kokain gibi uyuşturucu maddelerin 50 TL’den 2 bin TL’ye kadar fiyatlarla satılıyor. 

Milliyet gazetesinin haberine göre; kimi satıcıların ise kendilerine “onaylı” diyerek Türkiye’nin 81 vilayetine hizmet verdikleri de yazışmalarda yer alıyor. Sosyal medyada özel olarak oluşturulmuş bazı sayfalarda, Türkiye’nin çeşitli illerinden fuhuş yapan kadınların tanıtımları ve kişisel bilgileri yayımlanırken, 3 bin ila 15 bin lira arasında fiyatlara silah satışı reklamı da yapılıyor.

Hesaplar açığa çıkınca, dolandırıcı denildi

Sosyal medyadaki söz konusu sayfalarda bir kullanıcının 5 ila 7 bin dolar arasında bir fiyata, Sudanlı küçük bir çocuğu pazarladığı görülüyor. Küçük çocuğun ellerinin ve ayaklarının bağlı olduğu fotoğrafta, “Sadece Arapça konuşur. Günlük 3 ekmek, 3 bardak su ihtiyacı vardır. Yaşı 5-6 arası. Ne isterseniz yapar” deniliyor.

Grubun X hesaplarında açığa çıkmasından sonra, “Burada öyle bir çocuk yok, bu hesap zaten dolandırıcı” ifadeleri paylaşıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir