Görüntüler tartışma yarattı: İstanbul Üniversitesi ziyaretleri kısıtladı… Randevu şartı getirildi

İstanbul Üniversitesi’nin halk ziyaretlerine açılması tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki çekerken öğrenciler de bazı vatandaşların kampüsteki davranışlarına tepki gösterdi. Üniversite bugün halkın kampüs ziyaretlerinin ne zaman ve ne şartlarda yapılabileceğine ilişkin bir açıklamayı, okulun sosyal medya hesaplarından paylaştı.

RANDEVU ŞARTI GETİRİLDİ

Açıklamada, üniversitenin öğrenci ve mensupları ile ziyaretçilerin güvenliği için uygulanacak olan tedbirler şöyle sıralandı:

“Üniversitemize ziyaretler hafta içi 13.00-16.00 saatleri arasında tarihi ve kültürel niteliklerinden dolayı Beyazıt yerleşkemiz bahçesini kapsayacak şekilde gerçekleşecektir. Ziyaret için İstanbul Üniversitesi web sitesi (http://istanbul.edu.tr) üzerinden randevu alınmalıdır. Ziyaretçilerimiz araç ile giriş yapamayacaklardır. Ziyaretlerde, rektörlük binası idari büroları ile eğitim-öğretim görülen binalar, salonlar, etüt sınıfları-okuma salonları ve amfilere giriş yapılamayacaktır. Resmi tatiller (dini ve milli bayramlar, özel günler), sınav günleri ve üniversitemiz yönetimi tarafından belirlenen zamanlarda kampüsümüz ziyarete kapalı olacaktır. Beyazıt kampüsündeki tarihi ve kültürel atmosferi deneyimlemek isteyen misafirler, güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılacak kontrollere tabi tutulduktan sonra giriş esnasında alacakları ziyaretçi kartları ile yerleşkemize giriş yapabileceklerdir”

“ZİYARETLER KÜLTÜREL AMAÇLI”

Üniversite yönetiminin gerekli görülen durumlarda ek güvenlik tedbirleri uygulama hakkına sahip olduğu da aktarılan açıklamada, yerleşke ziyaretinde üniversitenin eğitim-öğretim ve idari işleyişini bozacak etkinliklerin yapılamayacağı, ziyaretlerin sadece kültürel amaçlı gerçekleştirileceği belirtildi.

Bilimle toplumu bütünleştirmeyi amaçlayan “Açık kapı, açık bilim” yaklaşımının, öğrenciler ve mensupların huzur, refah ve güvenini muhafaza edecek, ziyaretçilerin de sağlıklı ve kaliteli bir deneyim yaşayabilmesini mümkün kılacak şekilde icra edileceğine işaret edilen açıklamada, “Bu kapsamda Beyazıt kampüs bahçesine yapılacak ziyaretlerde ihtiyaç duyulması durumunda ilave güvenlik önemleri alınacak olup, yukarıda belirtilen güvenlik prosedürlerine aykırı durumlarda, güvenlik görevlilerimiz müdahale etme hakkına sahip olacaktır” ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi’nin kampüsü halka açılmıştı. Üniversitenin simgesi olan Beyazıt kampüsünün yanı sıra Laleli, Horhor, Avcılar, Çapa, Şişli, Kadıköy, Bahçeköy, Bakırköy ve Büyükçekmece’de bulunan yerleşkeleri de ziyaretçilere açılmıştı. Alınan karar büyük tepki çekerken İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, “duvarsız üniversite” tanımını belirlediklerini söylemişti.

Kararla birlikte İstanbul Üniversitesi amfilerinden ilk fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmaya başlanmış paylaşılan fotoğraflarda üniversiteye dışarıdan gelen vatandaşların öğrencileri izlediği görülmüştü.

Fotoğraf paylaşan bir X kullanıcısı, “Ders arasıydı, iki kez farklı girişlerden olmak üzere amfiyi izlediler ve bir kişi içeride öğrenciler olmasına rağmen fotoğraf çekti.” demişti. Öğrenciler “Üniversiteler Müze değildir” derken #MüzeDeğilÜniversite hashtagi gündem olmuştu. Hafta içi sabah 08.30’dan akşam 17.00’ye kadar ziyarete açık olan bu yerleşkelere isteyen herkesin girebileceği kaydedilmişti.

Ayrıca, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 10 Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada, “Üniversite kampüslerinin kapısını halka açacağız, vatandaşlarımız üniversitelerde derslere katılabilecek” demişti.

Elini kolunu sallayarak girdi: Bu ne saçmalıkGüncel
Vatandaşlar amfilere girdi: Halka açılan İstanbul Üniversitesi’nden ilk görüntülerGüncel
İstanbul Üniversitesi halka açıldıGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir