Emek Partisi Hatay adayı Halil İmrek: En büyük projemiz örgütlenme

HATAY – 6 Şubat depremlerinde büyük yıkım yaşayan Hatay’da altyapıdan, barınmaya birçok sorun halen çözüm bekliyor. Bu nedenle yerel seçim burada diğer kentlere oranla daha kritik öneme sahip. Bir tarafta AK Parti, diğer tarafta CHP iddialı görünüyor. Ancak özellikle depremden bu yana iki tarafa da sıcak bakmayan ve ‘üçüncü bir yol’ arayan Hataylıların sayısı ise hiç de az değil. Bu nedenle seçim sürecinin başında ‘sol ittifak’ kurmak için toplantılar da yapıldı. Fakat anlaşma sağlanamayınca farklı partilerden adaylar ilan edildi. ‘Üçüncü yol’ isteyenlerin sesine kulak vererek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Emek Partisi’nden (EMEP) aday olan Halil İmrek de o adaylardan. Gökhan Zan’ın adaylığının çekilmesinin ardından TİP’in dün yaptığı açıklama ile DEM adayı Perihan Pakize Sinemillioğlu ile birlikte destek vereceğini duyurdu EMEP adayı İmrek’le, Hatay’ı, seçimde neden bir sol ittifak sağlanamadığını ve nasıl bir yönetim hedeflediklerini konuştuk.

Halil İmrek ve EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan seçim çalışmasında…

Hatay 6 Şubat depremlerinde büyük bir yıkım yaşadı. Hâlâ ulaşım, barınma, altyapı başta olmak üzere birçok sorun çözülmüş değil. Bu kadar yıkımın ve sorunun olduğu bir kentte belediye başkanlığına neden aday oldunuz?

Hatay’daki yıkımlar siyasi iktidarın sorumluluğundadır. 2019 yerel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Hatay’a geldiğinde imar affı yapılan 205 bin konutu ‘müjde’ olarak sundu. Bu binaların çoğu 6 Şubat’ta yıkıldı. Burada iktidarın sorumluluğunu teşhir ediyoruz. Öte yandan bu kentte yerel yöneticilik yapan, iki dönemdir kentte büyükşehir belediye başkanı olan, daha önce Antakya İlçe Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş da deprem sürecinde yaşananlardan azade değil. İlçe başkanıyken verdiği ruhsatlar ortada.

‘İKİ ANLAYIŞ DA TEHDİTLE OY İSTİYOR’

Bir yanda “merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, belediyeler AKP’de olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez” diye anlayış, diğer yanda depremin yarattığı yıkımda sorumluluğu olan ve bir yıldır ortada görünmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş. Biri ‘hizmet istiyorsanız oyu AKP’ye vereceksiniz’ diyerek tehdit ediyor. Diğeri ‘bana oy vermezseniz AKP gelir’ diyerek tehdit ediyor. İkisi de tehditle, şantajla halkımızın oyunu almak istiyor. İki kötünün arasında birini tercih etmek zorunda değiliz. Bu açıdan halkımızın bu iki tercihe mecbur kalmaması adına Emek Partisi olarak belediye başkanlığına adaylığımızı koyduk. Defne, Antakya, Dörtyol, İskenderun ilçelerinde ise belediye meclis üyeliklerine adayız.

Şu ana kadar Hatay’da seçim, ihtiyaçlar ya da projeler üzerinden değil adaylar üzerinden ilerledi. Sizin Hatay’ı ayağa kaldırmak için ne tür projeleriniz var? Nasıl bir yönetim anlayışı izleyeceksiniz?

Burada yaşam mücadelesi veren ve en temel ihtiyaçları karşılanmayan bir Hatay var. Bu bakımdan halkın sorunlarının çözümüne odaklanan ve ne yapabiliriz sorusuna kafa yoran bir yaklaşımın yola çıkması ve baskın olması gerekir. Ülkenin bütçesinden buraya ciddi bir kaynak aktarılması ve kentin yeniden inşasında özel bir çaba sarf edilmesi gerekiyor. Sadece patronların vergi afları, AKP hükümeti döneminde faize giden 500 milyar dolar para var. Bu paralar Hatay’ın yeniden inşasında kullanılabilir.

1999 depreminden bu yana toplanan deprem vergisi bugünkü parayla 15 trilyon lira yapıyor. Bu paralar nerede? Bizim Hatay için en büyük projemiz örgütlenme, birleşme, sorunlara karşı beraber mücadele etme ve çözme. Bunun çok basit yolları var. Bir mahallede akmayan su, toplanmayan çöp varsa halkın birleşip bu sorunlara karşı mücadele etmesi ve bunları yapmayan yerel makamlara sözünü söylemesi gerekir. Belediye yönetiminde halkın söz sahibi olduğu bir anlayış istiyoruz.

‘HALKIN OLMADIĞI BELEDİYE RANT KAPISI OLUR’

Halkın ihtiyaçları ne? Mahalleye park mı yapılacak? Kreş mi? Kadın sığınma evi mi? Ne yapılacaksa tümünü o mahallenin insanları belirlemeli. Çünkü halkın denetlemediği, içine katılmadığı bir belediyecilik halk karşıtı olur. Halkın değil rantın kapısı olur. Diğer bütün partilerden farklı olarak biz burada yaşayan halkın ne sorunu varsa birlikte tespit etmek, birlikte çözmek için yola çıktık. Bugün nasıl ülkede tek adam yönetimi varsa belediyede de tek adam var. En fazla belediye ve meclis üyeleri yönetiyor. Biz esas olarak halk meclisleri ile mahalle temsilcileri, muhtarlar, kadınlar, sendika yöneticileri ile halkın belediyede söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir belediyecilik istiyoruz. Özellikle böyle bir kentte mimar ve mühendis odalarının, aklın ve bilimin yer alması gerektiğini düşünüyoruz. Belediye başkanlığının bir ayrıcalık olmaktan çıkmasını istiyoruz. Defne’de de diğer yerlerde de yerel yönetime ciddi tepki oldu. Gerektiğinde halkın belediye başkanını da görevden alması gerekir. Bizim partimizin bu konuda sözü var.

“Halkın iki tercih arasında kalmasını istemiyoruz” dediniz. Hatay’da özellikle depremden sonra “ne AK Parti ne CHP” diyen, “üçüncü yol” isteyen bir kesim oldu. Buna rağmen sol, sosyalist partiler neden ortak bir aday çıkaramadı?

Depremin ikinci gününden beri biz parti olarak buralardaydık. Hem partimizin hem de diğer sol sosyalist güçlerin halkın yaralarını sarmak, bir dayanışmayı örgütlemek, bu yıkımı reva görenlere karşı bir mücadeleyi örgütlemek için bir çabası vardı. Tabii o dönem özellikle devletin yardım ve kurtarmadaki gecikmesi, AFAD’ın üç gün sonra gelmesi, insanlara bir tas çorbanın dahi verilmemesi derin yaralar açtı. Buna karşı da sözünü ettiğimiz sol-sosyalistlerin başını çektiği güzel bir dayanışma örüldü. Biz de parti olarak depremdeki bu dayanışmanın politik birlikteliğe evrilmesini, seçimlere de ortak bir adayla girilmesini istedik. Bunun için de epey çabaladık.

‘ASLINDA YERELDE BİRLİK SAĞLANMIŞTI’

Defne, Türkiye’ye bir model oluşturabilirdi. TİP, EMEP, Halkevi, Kaldıraç, TÖP, DEM Parti’nin katıldığı toplantılar ve çalıştay yapıldı. Ve aslında burada birliktelik sağlandı. Samandağ’da da sağlandı. Ancak belli bir noktaya gelindikten sonra partilerin yukarıdan aday dayatmaları ortaya çıktı ve görüşmeler durdu.

Arsuz, Samandağ ve Defne’de TİP çatısında, İskenderun, Dörtyol ve Erzin’de DEM çatısında, büyükşehirde de Emek Partisi çatısında sol-sosyalistler olarak böyle bir ittifakın yerel ayağının kurulmasını çok istedik. Bu görüşmeler yaşanırken TİP’ten Gökhan Zan’ın adaylığı açıklandı. DEM de büyükşehirde girmeyecekti ancak sonra aday çıkardı. Durum böyle olunca biz de seçime girip sözümüzü söylemeyi doğru bulduk.

Şunu da söylemek isterim. 1 Nisan’dan sonra bu seçimin halka ağır bir faturası olacak. Ekonomik kriz giderek derinleşiyor. İnsanların en büyük sorunu yoksulluk. Seçimden sonra daha fazla hissedilecek. Bu nedenle bugüne kadar yakalanamamış olsa da birliktelik ihtiyacı ortadan kalkmış değil. Ve biz bugün de birlik çağrısını yapıyoruz. Çünkü seçimlere parçalı gidilmiş olsa da ortak bir mücadele hattı örgütlenmeden bu sorunları çözmek mümkün değil.

Peki soldaki bu parçalı duruş sahaya nasıl yansıdı?

Bu kadar dağınık girmek halkta bir moral bozukluğuna neden oldu. Sahadan bize ‘Bu dönem Defne’de, Arsuz’da seçim alınabilir. Bizi CHP’ye mahkum etmeyin’ şeklinde çok eleştiri oldu. ‘Bir araya gelin, alternatif oluşturun’ diyorlardı. Bu bakımdan bu süreç bizim için de uyarıcıydı.

Siz hattın diğer tarafında, yani İskenderun, Erzin, Dörtyol’da sanayinin, fabrikaların olduğu merkezlerde de çalışmalar yapıyorsunuz. Buralarda durum nedir? Seçim atmosferi fabrikalara nasıl yansıyor?

Buralarda işçiler çok örgütlü değiller. İşçinin sendikası yoksa, birliği yoksa kentin yönetimine dair katılımı da sınırlı oluyor. Payas, Dörtyol gibi işçi bölgelerinde başta AKP olmak üzere düzen partilerine oy verilmesi gibi bir gerçeklik var. Buralarda işçilerin oyunu patronların oyundan ayırması gerektiği üzerine bir çalışma yapıyoruz. İşyerinde işçilerin örgütlendiği, ücretlerini artırma mücadelesine girdikleri, sendikalı, toplu sözleşmeli bir çalışma düzeni çabasını sürdürüyoruz. Çünkü işçi, kendi sorunu etrafında bir mücadeleye girmeden onun bilincinde değişimin, dönüşümün olması kolay değil. Bu açıdan Urfa’daki Özak Tekstil işçilerinin örneği önemli. Haliliye’de bir işçi arkadaşımız EMEP’ten belediye başkanı adayı oldu. Bir işçi arkadaşımızın diğer işçilerle birlikte böyle bir seçim çalışması sürdürmesi çok kıymetli. Burada asıl olan, işçilerdeki değişimdir.

‘HER SEÇİMDE 400 BİN İŞÇİ İŞKUR’DAN İŞE ALINIYOR’

İşçi örgütlü değilse sermeye ve onun uzantısı partilere bağımlı hale geliyor. Bunu her seçimde yeniden görüyoruz. İŞKUR’da İş Başı Eğitim Programı var. Geçen seçimde 400 bin işçi buralarda işe alındı. Seçime yakın süreçlerde, bizim buna dair yaptığımız bir inceleme var. 2015 seçimlerinde, 2019 seçimlerinde yani her seçim döneminde 400 bin işsiz 6 aylığına, 9 aylığına işe alınıyor. Genelde de AKP üzerinden işe alınıyorlar. Bir güvenceleri yok. Bir yılı dolduramadıkları için kıdem tazminatı da alamıyorlar. Bu 400 bin kişi, aileleriyle birlikte ciddi bir oy devşirme alanına dönüştürülüyor. İşçinin iş güvencesi yoksa, örgütlenmesi yoksa işte böyle oluyor. Ya da ‘bu belediye başkanı giderse biz de işimizden oluruz’ kaygıları var. İşçilerin bu durumlara karşı birliği sağlanmadan özgürce oy kullanmaları söz konusu olmuyor.

‘TOSYALI HOLDİNG’DE CAN GÜVENLİĞİ YOK’

İskenderun’da Tosyalı Holding yöneticisi Fatih Tosyalı beş yıl boyunca belediye başkanlığı yaptı. Kardeşlerinden biri de Varlık Fonu’nun başındaydı. AKP iktidarının da arkasında olduğu ve AKP iktidarı döneminde palazlanan bir holding. Belediye başkanlığı döneminde İskenderun’da denizi doldurarak yeni bir liman yaptı. Belediye imkanları holdingin önüne serildi. Peki bu holdingin fabrikalarında durum ne? Geçen Kasım ayında Tosyalı Demir Çelik Fabrikası’ndaki patlamada üç tane işçi can verdi. İşçilerin iş güvenliği için alınan hiçbir güvenlik önlemi yok. Yanan işçilerin üzerine damacanayla su dökerek söndürmeye çalıştıkları vahşi tablo ile karşı karşıyayız. Bir taraftan kentin rantını sömüren, diğer taraftan da fabrikalarda işçiyi canından eden bir anlayış var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahsegel giriş
bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
bahsegel
betonred
betmatik
betlike
setrabet
slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
betkom
betine
bet
betebet
nakitbahis
mrbahis
mostbet
mobilbahis
milosbet
meritking
milanobet
matbet
markajbet
matadorbet
lordbahis
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
elexbet
pendik escort
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
Betmarino
Maltcasino
Noktabet
Pokerklas
Klasbahis
Betingo
Avrupabet
Betcio
Pashagaming
Pusulabet
Betexper
Betsmove
Slotbar
Betnano
Galabet
Betexper
Cratossporting
Dumanbet
Elexbet
Favorislot
Gebze Escort