Belediyenin çöp toplayıcısı bankayı dolandırd

Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Ziraat Bankası Çilimli Şubesindeki bir dizi usulsüz kredi kullandırıldığı suçlamaları yargılama konusu oldu. Şubeye adım atmadıkları halde adlarına imza atılan 4 kişi şikâyetçi.

Sanık listesinde ise banka çalışanı Şevket Bakırkaya (69) ve Düzce Belediyesinde çöp kamyonu şoförü Mustafa Horuz (51) ile birlikte bir dönem belediyede çalıştığı Recep Polat (45), Cemal Ateş (44) ve Fedai Pomak (51) sanık sandalyesinde yer aldı.

ŞOFÖR BULDU, BANKACI KREDİYİ VERDİ
Dava dosyasına göre, usulsüz kredi verme işlemleri iki ayaklı bir biçimde sürdürüldü. Kredi verilecek kişiler ile kefil olarak gösterilecek kişileri Mustafa Horuz buldu. Bu kişilere, kredi verilmesini sağlayan ise bankacı Şevket Bakırkaya oldu.

USULSÜZ KREDİ İÇİN DUBLÖR KULLANILDI!
Birçok kişi, şubeye gitmedikleri halde adlarına kredi çıkarıldı. İşlemlerde sıklıkla sahte imzalar kullanıldı. Örneğin, Arzu Yeşilyurt adına çıkarılan kredide, imzayı Selma Ceylan attı. Şevket Bakırkaya, yaptığı savunmada “Selma Ceylan bana, Arzu Yeşilyurt olarak tanıtıldı” dedi.

‘PARAYA İHTİYACIM VARDI İMZAYI ATTIM’

‘BİR MENFAAT ELDE ETMEDİM’
Bankacı Şevket Bakırkaya, usulsüz verilen kredilerde bir menfaatinin olmadığını söyledi. Benim bir hatam yok. Ama eğer benim hatam olduğu düşünülür ise aynı zamanda kredi komitesinin de hatası vardır” diye konuştu. Bakırkaya, kendisini Arzı Yeşilyurt olarak tanıtan Selma Ceylan hakkında şikâyetçi olduğunu bu kişinin ceza aldığını söyledi.

O USULSÜZLÜĞÜ ANLATTI
Cemal Ateş ise savunmasında “Annemin ve ablamın evraklarını ben hazırlayıp getirdim. Kredi işlemlerini Şevket Yeşilyurt yapıyordu. Krediyi ablam Arzu Yeşilyurt adına çıkartacaktık. Evrakları bankaya verdik. Bankadan kredi tutarını Selma Ceylan, kendisini Arzu Yeşilyurt olarak tanıtıp şubeden imza atarak çekti. Sonra aldığı parayı Recep Polat’a verdiğini biliyorum” dedi.

5 SANIĞA DA HAPİS CEZASI
Yargılama sonrası mahkeme Şevket Bakırkaya ike Mustafa Horuz’a, ‘bankacılık zimmeti’ suçlaması ile 5’er yıl hapis 20’biner TL de adli para cezası verdi. Mahkeme, Recep Polat ve Cemal Ateş’e 3 yıl 4’er ay hapis cezası verdi. Bir diğer sanık Fedai Pomak’a is e2 ykıl 6’şar hapis cezası verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir