Android 15 için geri sayım başladı

Google’ın Pixel telefonları için sunduğu en son güncelleme, Android 14 QPR 3 Beta 1, yalnızca kullanışlı “Daireye Dokunarak Ara” özelliğini getirmekle kalmıyor, aynı zamanda bir sürpriz de barındırıyor: Android 15’e dair bir ipucu. Gözlemcilerin dikkatini çeken bu güncellemede, Android 14 logosunda yapılan ince bir değişiklik, ters bir üçgeni andırıyor ve bu da “V” harfini çağrıştırıyor.

Google, her Android sürümünde kullanıcıların logoya birden fazla dokunarak erişebildiği gizli mini oyunlar sunma geleneğine sahip. Ancak şimdilik, bir sonraki Android sürümünü işaret eden böyle bir oyun bulunmuyor. Bununla birlikte, “Vanillaicecream” kod adı, Android 15’in dahili adıyla uyumlu ve bu, Android sürümlerinin alfabedeki harflere göre ve tatlı isimleriyle adlandırılma geleneğini sürdürüyor. “Vanilla Ice Cream” (Vanilyalı Dondurma) ise Android 15 için seçilen sevimli isim oluyor.

Android 15 için geri sayım başladı

Android 15 Geliştirici Önizlemesi için resmi bir çıkış tarihi henüz açıklanmamış olsa da, Google’ın geçmişteki uygulamaları, bu tür bir güncellemenin bu ayın sonlarında gelme ihtimalini gösteriyor. Android 13 ve 14’ün zaman çizelgelerine bakıldığında, ilk betaların Geliştirici Önizlemesinden birkaç ay sonra kullanıma sunulması bekleniyor. Google’ın alışılageldik takvimine uygun olarak, stabil Android 15 sürümünün Ekim ayında, muhtemelen yeni Pixel telefonların lansmanıyla birlikte çıkması muhtemel.

Android 15’in tüm özelliklerini şimdiden bilmek mümkün olmasa da, son Android 14 QPR3 beta güncellemesinde ortaya çıkan “Uygulama Çiftleri” özelliği, bir sonraki Android sürümünün daha iyi çoklu görev yetenekleri sunacağını işaret ediyor.

Android 15’in resmi çıkış tarihi hakkında Google’dan henüz bir duyuru yapılmadı ancak Android’in bir sonraki iterasyonunun aktif olarak geliştirilmekte olduğu kesin. Resmi bir duyuru yaklaştıkça, Android 15 ile gelecek yeni özellikler ve iyileştirmeler hakkındaki spekülasyonlar kuşkusuz artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir