Kürt soprano Pervin Çakar: Devlet Opera ve Balesi beni kadroya almadı

Kürt opera sanatçısı Pervin Çakar, sosyal medya hesabından Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’ne yaptığı “opera solistlik kadrosu” başvurusu ile ilgili açıklama yaptı. Geçmiş yıllarda yaptığı 2 başvurunun listeye dahi dahil edilmediğini belirten Çakar, “1309 Sayılı Devlet Opera ve Balesi Personeli Hakkında Kanun’un 8. maddesi gereğince; ‘Memleketin, opera ve bale sahne hayatında öteden beri yüksek başarı ile tanınmış olanlar, teknik kurul kararı ile sınavsız olarak alınabilirler. Kendileri ile idari sözleşme yapılır.’ Devlet Opera ve Balesi’nin 8. maddesi gereğince geçmiş yıllarda 2 kez başvurmuş olduğum hakkım olan ‘opera solistlik kadrosu dosyam’ neredeyse listeye hiç bir şekilde dahil edilmedi. Nedeni apaçık ortada sanırım” dedi.

‘USULSÜZ ŞEKİLDE KADROYA SANATÇI YERLEŞTİRİLDİ’

2 yıl önce Devlet Opera ve Balesi’nin 8’inci maddenin kaldırılacağını ifade etmesine rağmen geçen ay usulsüz bir şekilde kadroya sanatçı aldığını iddia eden Çakar, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili takipçilerim, Konuşmayayım diyorum ama olmuyor. Usulsüzlükleri kulak ardı etmek mümkün değil.

1309 Sayılı Devlet Opera ve Balesi Personeli Hakkında Kanun’un 8. maddesi gereğince; ‘Memleketin, opera ve bale sahne hayatında öteden beri yüksek başarı ile tanınmış olanlar, teknik kurul kararı ile sınavsız olarak alınabilirler. Kendileri ile idari sözleşme yapılır.’

Devlet Opera ve Balesi’nin 8. Maddesi gereğince geçmiş yıllarda 2 kez başvurmuş olduğum hakkım olan ‘opera solistlik kadrosu dosyam’ neredeyse listeye hiç bir şekilde dahil edilmedi. Nedeni apaçık ortada sanırım.

Hatta 8. maddenin kaldırılacağını 2 sene önce ifade eden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü geçen ay usulsüz bir şekilde kadroya sanatçılar yerleştirmeye devam etti. Geçmiş yıllarda haksızlığa uğrayan sanatçıların çoğu davalar açtılar. Birçoğu kazanıp kadrolarını aldılar ama geri kalanlar ise mağdur edildiler. Ben ise dava açmak yerine mücadelemi ve sanatımı yurt dışında devam ettirme kararı aldım.

Yurt dışında birkaç konser vererek başarılı olduğunu göstermeye çalışmış ya da ‘memleketçe’ adları dahi bilinmeyen sanatçıların kadroya alınmış olmalarını şiddetle kınıyorum. Seçim öncesi yapılan bu alelacele kadrolaşma gerçekten çok çirkin ve adil değil. Her ne kadar adil değil desek de değişen bir şey olmayacak. Geç gelen adaleti neylersin..”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir