İddia: İmamoğlu 10 Ağustos’u beklemeyecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP’de değişime ilişkin beklenen açıklamasını 10 Ağustos’tan önce yapacağı iddia edildi. İmamoğlu’na yakın isimler, açıklamanın 5 Ağustos’ta başlayacak delege seçimleri öncesine yetiştirileceğini belirtiyor. Sözcü yazarı Aytunç Erkin, CHP kulislerine ilişkin bilgileri aktardığı “İmamoğlu, 10 Ağustos’tan önce konuşmak istiyor” başlıklı yazısında İmamoğlu’nun delegeleri etkilemek için yol haritasını daha erken açıklayabileceğini belirtti, “Burada sıkışıklık metnin henüz hazır olmaması.” diye yazdı. Erkin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İmamoğlu, 10 Ağustos’tan önce konuşmak istiyor.
Ekrem İmamoğlu’na yakın isimler ‘manifesto’nun ne zaman açıklanacağı konusunda bu bilgiyi paylaştılar. Çünkü; CHP’de ilçe örgütlerinin kongreleri 5 Ağustos Cumartesi günü başlayacak ve 10 Eylül Pazar günü tamamlanacak. İlçe kongrelerine ilişkin itiraz süresinin bitiminin ardından 16 Eylül Cumartesi günü il kongreleri başlayacak. İl kongreleri de 15 Ekim Pazar gününe kadar sürecek. İl kongrelerinin bitiminin ardından CHP Parti Meclisi’nin (PM) belirleyeceği bir tarihte olağan kurultay yapılacak. Burada bazı dengeleri sizlerle paylaşmakta fayda var:

5 Ağustos veya öncesi: İmamoğlu yakın çevresine ‘manifesto’nun açıklanacağı gün konusunda 10 Ağustos’u işaret etmedi. ‘Kuyuya atılan taş’ değerlendirmesi yapan ‘değişimciler’ ekibi, ilçe kongrelerinin başladığı gün veya öncesinde açıklama yapmanın daha doğru olacağını düşünüyor. Burada sıkışıklık metnin henüz hazır olmaması.

PM’deki denge önemli: 23 Temmuz’da gerçekleşen ve 12 saat süren PM’de, görevden alınan Ağrı, Muş, Mardin, Kayseri, Beykoz il ve ilçe başkanlarının itirazları ele alınmıştı. Toplantıda, değişim isteyenler çoğunluğa ulaşamadı ve görevden alınan il-ilçe başkanlarının koltuklarına iade talebi reddedildi. Ancak… İtirazların kabulü için 60 üyeli PM’de, 3’te 2 çoğunluk olan 40 oya ulaşılması gerekiyordu. Belki 40’a ulaşamadılar ama Muş ve Mardin’de 31 kabul oyuyla salt çoğunluğa, diğer yerlerde de önemli oya ulaşmaları ‘değişim’ isteyenlerin elini güçlendirdi. Bu sonuçlara göre İmamoğlu ve ekibinin PM’de, olağanüstü kurultay başta olmak üzere belediye başkanlarını seçmek gibi kararlarda söz sahibi olacağının altı çizildi. İşte tam da bu noktada, Ekrem İmamoğlu’nun ‘delege’ seçimlerinde güç odağı olmasının önemine vurgu yapıldı. Bu nedenden dolayı ’10 Ağustos’ konuşmasının öne çekilebileceğinin altı çizildi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir