Dünyanın Gözü Kulağı Rusya’da: ‘Yılların En Büyük Güvenlik Kriziyle Karşı Karşıyız’

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri arttırıldı. Moskova’daki önemli tesisler, devlet kurumları ve ulaşım altyapı tesislerinin tamamı güçlü koruma altına alındı. Rusya’daki darbe girişimi iddialarına dünyadan tepkiler gelmeye başladı. İngiltere Savunma Bakanlığı olaya ilişkin ‘Rus devletinin son yılların en büyük güvenlik krizi’ dedi. 

‘Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz, Halkımızı koruyacağız’

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri artırıldı. Moskova’daki önemli tesisler, devlet kurumları ve ulaşım altyapı tesislerinin tamamı güçlü koruma altına alındı. 

Bu olay sonrası Rusya’dan ilk açıklama geldi. 

Rus paralı asker grubu Wagner’in eylemini “silahlı isyan” olarak nitelendiren Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘Rusya’yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız.’ dedi. Putin, silahlı isyan girişiminde bulunanların cezalandırılacağının altını çizdi.

‘Son yılların en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıyayız’

Rusya’daki darbe girişimi iddialarına dünyadan tepkiler gelmeye başladı.

Rusya’da Kremlin’e meydan okuyan paralı asker grubu Wagner’in çıkışı dünyada gözlerin ülkeye dönmesine yol açtı.

Sözcü’nün haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’daki darbe girişimiyle ilgili açıklamasında, Rus devletinin son yılların en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya kaldıklarını açıkladı. 

Savunma Bakanlığının istihbarat değerlendirmesinde, “Gelecek saatlerde Rus güvenlik güçlerinin, özellikle de Ulusal Muhafızların sadakati krizin gidişatı açısından kritik rol oynayacak” denildi.

Polonya Devlet Başkanı Andrej Duda da, Rusya’daki kriz nedeniyle acil toplantı yaptıklarını söyleyerek durumu yakından takip ettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir