CHP’li Erkek: İçişleri Bakanlığı’nda paralel bir yapı tespit ettik

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “İçişleri Bakanlığında bir seçim takip sistemi kurulduğunu tespit ettik” dedi. Bakanlığın valiliklere, kaymakamlara talimat gönderdiğini belirten Erkek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde herhalde ilk kez böyle bir şey yaşanıyor” diye konuştu.

BAKANLIK TÜM VALİLİKLERE YAZI GÖNDERDİ

Basın toplantısı düzenleyen Muharrem Erkek şunları söyledi:

“Bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığında paralel bir yapı kurulduğunu tespit ettik. İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere yazdığı yazıyla şunları talep ediyor. Bir seçim takip modülü oluşturmuşlar.

İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEY YAŞANIYOR

Tüm valiliklere, kaymakamlara talimat verip diyorlar ki ‘Nüfusu 20 bine kadar olan ilçelerde en az 3, 20-100 bin arasında en az 5, 100 bin ve üstü olanlarda ise en az 10 personel görevlendirilecek. Görevlendirilen personelin hızlı veri girişi yapabilecek nitelikte olmasına özen gösterilecek. Bu yapıyla birlikte tüm sandık sonuç tutanakları ve seçim sonuçları takip edilecek.’

İçişleri Bakanlığı bünyesinde seçim takip sistemi oluşturmuşlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde herhalde ilk kez böyle bir şey yaşanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir